İFM Hakkında

resizeimage-9

Medeniyetlerin bağlantı noktasında yer alan konumu, dinamik ve nitelikli insan kaynağı ile İstanbul Finans Merkezi (İFM), değişen küresel ve bölgesel ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte bir finansal ekosistemdir.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisinin koordine ettiği ve yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda dünyanın önde gelen ve hızla büyüyen finans merkezleri arasında yer alan İFM, küresel finans mimarisinin yeniden tasarlandığı bu süreçte, yeni bir çekim merkezi olmayı ve küresel finans merkezleri arasında üst sıralara yerleşmeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede İFM Projesi, varlığa dayalı finansmanı öne çıkaran “katılım finans” ve dijitalleşen dünyaya yeni açılımlar kazandıran “FinTek” ile gelişmeyi amaçlayan bir strateji etrafında şekillenmektedir.

Finansal ağırlık merkezinin coğrafi olarak değiştiği bu dönüşüm sürecinde İFM, bankacılık ve banka dışı finans kurumları, sermaye piyasaları kuruluşları, finansal yatırım ve portföy yönetim şirketleri gibi geniş bir yelpazedeki finansal kurumları ve kuruluşları bünyesinde barındırmayı planlamaktadır. Hâlihazırda kamu bankalarının, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının ve finans kesimi düzenleyici ve denetleyici otoritelerin bulunduğu proje inşaatı devam etmektedir.

Türkiye’nin finansal altyapısının daha verimli bir yapıya kavuşturulmasına katkıda bulunan İFM Projesi’nin vizyonu küresel ve bölgesel sürdürülebilir finansal ortamın tesis edilmesine katkı sağlamaktır.