Türkiye ve Malta’nın Fintek Ekosistemleri Değerlendirildi

Türkiye ve Malta’nın Fintek Ekosistemleri Değerlendirildi

Finans Ofisimiz, Türkiye’nin finans sektörü kabiliyetlerini yurt dışında tanıtmak amacıyla başlattığı webinar serisine devam ediyor. Finans Ofisimizin ilkini Katar Finans Merkezi iş birliğiyle 23-24 Şubat 2022 tarihlerinde çevrim içi düzenlediği webinar serisinin ikincisi, Malta’nın ilgili kurumlarının iş birliğinde 26 Ekim 2022 tarihinde yapıldı. 

Finans Ofisimizin, Finance Malta, Malta Enterprise, Tech.mt ve Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) ile birlikte düzenlediği “FinTech Ecosystems of Malta and Türkiye” başlıklı çevrim içi etkinliği, katılımcılar ilgiyle izledi.  

Türkiye ve Malta’nın fintek sektörlerini tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinliğin açılış konuşmaları, Finans Ofisi Başkan Yardımcımız Necip Fazıl Kaymak ile Malta’nın Türkiye Büyükelçisi Theresa Cutajar tarafından yapıldı. 

Başkan Yardımcımız Necip Fazıl Kaymak, Türkiye fintek ekosisteminin gelişimine ve bu doğrultuda Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından yürütülen projelere yer verdiği konuşmasında, 2016 yılında 12 milyon dolar olan Türkiye’nin yıllık fintek yatırımının 2022 yılında 64 milyon dolara yükseldiğini vurgulayarak, Malta ile Türkiye arasındaki ikili iş birliğinin önemine dikkat çekti. 


Malta kurumlarının ardından Finans Ofisimiz İstanbul Finans Merkezi Daire Başkanı Dr. Serkan Yüksel, İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü Kuluçka Merkezi ve Girişimcilik Yönetimi Direktörü Hasan Kömürcü, Finans Ofisimiz finteklerden sorumlu Proje Müdürü Gencay Karaman ve TÖDEB Komite Sorumlusu İrem Mutlu’nun sunumları ile yer aldığı etkinlikte, İstanbul Finans Merkezi, İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü, Türkiye’nin fintek vizyonu ile Türkiye’nin ve Malta’nın fintek ekosistemleri ele alındı.

Finans Ofisimizin başlattığı webinar serisine, önümüzdeki dönemde farklı ülkelerde devam edecek.