slider_ng_maras_antep

"Reel Sektör Perspektifinden Türkiye'nin Katılım Finans Stratejisi Buluşmaları” Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta Gerçekleştirildi

Finans Ofisimiz tarafından Ziraat Katılım'ın iş birliğiyle organize edilen "Reel Sektör Perspektifinden Türkiye'nin Katılım Finans Stratejisi Buluşmaları"nın yeni durağı Gaziantep ve Kahramanmaraş oldu. Ziyaret edilen şehirlerimizde organizasyonun ev sahipliği görevini Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) şubeleri üstlendi.

İlki geçtiğimiz aylarda, MÜSİAD Afyonkarahisar şubesi ev sahipliğinde düzenlenen "Reel Sektör Perspektifinden Türkiye'nin Katılım Finans Stratejisi Buluşmaları"nın ikinci durağı Gaziantep oldu. MÜSİAD Gaziantep ve Genç MÜSİAD Gaziantep şubesi ev sahipliğinde düzenlenen ve Türkiye'nin katılım finans stratejisi ve ekosisteminin reel sektöre sunacağı öngörülen fırsatların ve sektör temsilcilerinin katılım finans alanındaki beklentilerinin istişare edildiği etkinlik  MÜSİAD üyelerinin geniş katılımıyla düzenlendi. 

6 Aralık 2022 tarihinde düzenlenen ve hoş geldiniz konuşmalarının MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Fatih Muhaddis Fedaioğlu ile Genç MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Orhan Nacar tarafından gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmaları Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan ve Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir tarafından yapıldı. 

“Katılım finans alanına hizmet edebilecek profesyonel insan kaynağını yetiştirmemiz lazım”
Etkinliğin açılışında konuşan Başkan Prof. Dr. Aşan, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın en hassas olduğu konulardan birinin katılım finans sistemi olduğunu söyledi. Katılım finans sisteminin finansal sistemdeki payını yüzde 8'e çıkardıklarını ve bunu yeterli bulmadıklarını ifade eden Prof. Dr. Aşan, bu payı Cumhurbaşkanımızın istediği seviyelere getirmek için Finans Ofisi olarak sektör paydaşlarıyla birlikte çalışmalara hızla devam ettiklerini dile getirdi.

Prof. Dr. Aşan, katılım finans sisteminin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması adına çalışma yürüttüklerini ve 84 eylem maddesini içeren Katılım Finans Strateji Belgesi’ni hazırladıklarını anlatarak, "Türkiye'de finans problemi yok, insan kaynağı problemi var. Katılım finans alanına hizmet edebilecek profesyonel insan kaynağını yetiştirmemiz lazım. Bu alanı özellikle gençlere tanıtıyor olmamız lazım. Katılım Finans’ın mesajı nedir, ne söylemek istiyor, amacı nedir, bunların hepsini daha iyi anlatıyor olmamız lazım" ifadeleri kullandı.

Katılım finans alanında kanuni altyapı hazırlıklarında önemli mesafe kaydedildiğini belirten Prof. Dr. Aşan, yeni kanunla birlikte katılım finansın banka adı altında anılmayacağını ve katılım finans kurumu olarak adlandırılacağına dikkati çekti. 

Etkinliğin açılışında konuşan Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir de geçmişte engellerle karşılaşan katılım finans sisteminin geliştiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından soru-cevap şeklinde devam eden etkinlikte, Gaziantepli sanayiciler ve iş adamlarının da katkılarıyla ülkemizin katılım finans stratejisi değerlendirildi. 

"Reel Sektör Perspektifinden Türkiye'nin Katılım Finans Stratejisi Buluşmaları"nın bir sonraki durağı Kahramanmaraş oldu 
Gaziantep’in ardından, 7 Aralık 2022 tarihinde Kahramanmaraş’a geçen Prof. Dr. Aşan ve beraberindeki heyet, burada önce sabah Genç MÜSİAD Kahramanmaraş şubesi üyeleriyle, ardından akşam MÜSİAD Kahramanmaraş şubesi üyeleri ile bir araya geldi. 

Genç MÜSİAD Kahramanmaraş şubesi ev sahipliğinde sabah düzenlenen etkinliğe 70 genç iş adamı katıldı. Hoş geldiniz konuşmalarının MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Serdar Salih Çiçekçi ile Genç MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Harun Kılıç tarafından gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmaları Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan ve Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir tarafından yapıldı.

"Reel Sektör Perspektifinden Türkiye'nin Katılım Finans Stratejisi Buluşmaları"nın dördüncüsü ise MÜSİAD Kahramanmaraş şubesi ev sahipliğinde, MÜSİAD üyelerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi. Hoş geldiniz konuşması MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Serdar Salih Çiçekçi tarafından gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmaları, Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Buluntu tarafından yapıldı.

"Sadece katılım finansa ilişkin müstakil bir kanunumuz olacak"
MÜSİAD Kahramanmaraş ev sahipliğinde düzenlenen buluşmanın açılışında konuşan Prof. Dr. Aşan, "Sadece katılım finansa ilişkin müstakil bir kanunumuz olacak. Böylelikle sektörün ihtiyaçlarına dönük güçlü bir hukuki alt yapıya kavuşmuş olacağız” dedi.

Amaçlarının katılım finansın finansal sistem içerisindeki payını büyütmek olduğunu aktaran Prof. Dr. Aşan, bunu başarabilmenin kolay olmayacağına işaret ederek, "Tabi bu zor bir süreç, 100 yıllık bir geçmişten bahsediyoruz. Bu 100 yıllık süreç boyunca, bütün sektörlerimiz sadece konvansiyonel bankacılıkla büyümüşler. Son 20 yılda faizsiz finans alternatifleri ortaya çıktı. Bu oluşmuş, bütün o iç içe geçmiş, kemikleşmiş yapıyı kısa sürede tersine çevirmek hiç de kolay değil. Ama katılım finans, finansal sistem içerisinde payını ne kadar artırabilirse, o kadar çok amaca yaklaşmış olacağız" diye konuştu.

Katılım finansta ilerleme kaydedilebilmesi için kamuya birtakım görevler düştüğünü anlatan Prof. Dr. Aşan, şunları kaydetti: 

"Katılım finans sisteminin, mevcut finansal sistem içerisindeki yeri, bizim kültürümüzle, değerimizle, coğrafyamızla, konumumuzla, geçmişimizle çok örtüşmüyor. Katılım finansın idari ve hukuki alt yapısı olması gerekenin gerisinde. Orada alınacak daha yolumuz var. Katılım finans, mevcut durumda potansiyelinin altında. Yakın zamanda kamuoyu ile paylaştığımız Katılım Finans Strateji Belgesi ile katılım finansı hak ettiği yere taşımak için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Strateji Belgemizde 84 eylem maddesi bulunmakta. Bu eylem maddelerinin her birini önümüzdeki süreçte tek tek takip edeceğiz. Katılım finans alanındaki kanun hazırlığı çalışmalarımız devam ediyor. Sadece katılım finansa ilişkin müstakil bir kanunumuz olacak. Böylelikle sektörün ihtiyaçlarına dönük güçlü bir hukuki alt yapıya kavuşmuş olacağız.” dedi.

Aşan, katılım finansın hedeflerine ulaşmasında MÜSİAD üyelerinden desteklerini beklediklerine işaret ederek, buna ilişkin en önemli paydaşlardan birinin de MÜSİAD üyeleri olduğunu vurguladı.

Etkinlik kapsamında açılış konuşması gerçekleştiren Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir de finans sektörünün 2000'li yıllar öncesinde birçok sıkıntı çektiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimiyle birlikte sektörün ihtiyaç ve sıkıntılarına mevzuat ve düzenlemelerle sektörün önünün açıldığını dile getirdi.

Hoş geldiniz ve açılış konuşmalarının ardından soru-cevap şeklinde devam eden etkinlikte, ülkemizin katılım finans stratejisi hakkında Kahramanmaraşlı sanayiciler ve iş adamlarıyla görüş alışverişinde bulunuldu.