resizeimage

"Katılım Genç Gelişim" Yetenek ve Sertifikasyon Programının 1. Aşama Sertifika Töreni Gerçekleştirildi

 

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisinin koordinasyonunda gerçekleştirilen “Katılım Genç Gelişim” yetenek ve sertifikasyon programının birinci aşama dersleri başarıyla tamamlanmıştır. Programın ilk aşamasında başarılı olan katılımcıların blokzincir tabanlı dijital sertifikaları Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Sayın Prof.Dr. Göksel AŞAN’ın katılımlarıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilen törenle katılımcılara verildi.

Katılım Genç Gelişim Sertifikasyon Programı, İstanbul Finans Merkezi projesinin iki temel ayağından bir tanesi olan "Katılım Finans" alanında insan kaynağı potansiyelinin artırılması, mevcut insan kaynağının geliştirilmesi ve Katılım Finans alanında farkındalık ve finansal okuryazarlığın artırılması amacıyla iki aşamalı olarak hazırlanmıştır. Programın ilk aşaması 10 Ekim 2021 tarihinde başarıyla tamamlanmıştır.

Programın ilk aşamasında alanında uzman 16 eğitmen tarafından, aynı anda 8 farklı sınıfta toplamda 32 saatlik Katılım Finans temel eğitimi verilmiştir. Söz konusu eğitimin yanı sıra her hafta 2 sektör profesyoneli ile katılımcıların bir araya getirildiği 8 saatlik bir tecrübe paylaşımı programı gerçekleştirilmiştir. Eğitimler sonrasında her hafta bir ara sınav ve bununla birlikte eğitim sonunda bir genel sınav yapılmıştır.

Sertifika teslim töreninde Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Göksel AŞAN bir kapanış dersi gerçekleştirmiş ve programı başarıyla tamamlayan ilk 3 katılımcının sertifikalarının gönderimini gerçekleştirmiştir. Diğer katılımcıların sertifikaları da müteakiben gönderilmiştir.

Sertifika teslim töreninde katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Göksel Aşan, “2008 küresel finansal krizi, mevcut finansal sistemin daha fazla sürdürülemeyeceğini göstermiştir. Finansal kapitalizm yüzdürülmeye çalışılan bir gemi gibi olup karaya oturmak üzeredir. Artık alternatif bir finansal sistem arayışı vardır. Katılım Finans, mevcut küresel finansal sistemin tamamını değiştirebilecek bir yetkinliğe henüz ulaşamasa da alternatif finans anlamında en önemli alanlardan bir tanesi olma potansiyeline sahiptir. Katılım Finansın gelişimine yönelik Katılım Genç Gelişim Programı ile de destek olma amacındayız. Ancak Katılım Finansın gelişmesine dönük alınması gereken daha uzun bir yol var. Bu sebeple birincisini tamamladığımız bu programın devamını gelecek yıllarda devam ettirmeyi planlanmaktayız” dedi.

"Katılım Genç Gelişim" özel yetenek ve sertifikasyon programının ikinci aşamasının ise Katılım Finans Temel Eğitimi genel değerlendirme ve İngilizce dil yetkinliği sınav sonuçları başarı sıralamasına göre ilk 100’e giren katılımcılar ile 16 Ekim 2021 tarihinde başlayacaktır.