kgg_3_odul_news

Katılım Genç Gelişim Programı’nın Üçüncüsü için Sertifika ve Proje Ödül Töreni Düzenlendi

Katılım Finans alanında insan kaynağı potansiyelinin artırılması, mevcut insan kaynağının geliştirilmesi ve katılım finans alanında farkındalık ve finansal okuryazarlığın yükseltilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisimiz ve IFCap Building iş birliğinde 5 Kasım – 25 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen “Katılım Genç Gelişim Programı”nın (KGG) üçüncüsü için sertifika ve proje töreni, 16 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’da düzenlendi. 

16 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen törenle, program kapsamında dereceye giren katılımcılara sertifika ve proje ödülleri, sektörün önemli temsilcileri tarafından verildi. 

Üçüncüsü düzenlenen KGG Programının 5 Kasım – 27 Kasım 2022 tarihlerini kapsayan ilk aşamasında yapılan sınav değerlendirmeleri sonucunda, 397 katılımcı “Katılım Finans Temel Eğitim Başarı Sertifikası” almaya hak kazandı. Programın ikinci aşaması ise, birinci aşamayı geçen ve İngilizce sınavında başarılı olan 100 kişinin katılımıyla 3 Aralık – 25 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi. Bu aşamanın sonunda 52 katılımcı “The Certified lslamic Finance Talent Training’” almaya hak kazandı. 

“5 senede 10 bin gencimize bu alanı tanıtmayı planlıyoruz”
Ödül töreninde konuşan Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, katılım finans alanında yetişmiş insan kaynağı azlığı sorununa değindi ve değerlendirmelerde bulundu. Başkanımız Prof. Dr. Aşan, “Katılım Finans alanında çalışmaya niyetli insan sayısında problem olduğunu gördük. Çünkü bu alan yeterince bilinmiyor ve tanıtılmıyor. Katılım finans alanında çalışmaya niyetlenecek insan sayısını artırmamız lazım. 5 senede 10 bin gencimize bu alanı tanıtmayı ve gençlerimizi bu alanda çalışmaya teşvik etmeyi planlıyoruz. 10 bin arkadaşımızdan 500’ü bile bu alanda çalışmaya karar verirse, sektör için önemli bir insan kaynağı olacaktır" diye konuştu.

Ödüller sahiplerini buldu
Programın hoş geldiniz ve açılış konuşmalarının ardından proje ve sertifika teslimlerine geçildi. Program kapsamında projeleriyle ödül almaya hak kazanan ilk üç katılımcının isimleri ve proje başlıkları şöyle: 

  1. Oğuzhan Macit - “Kitlesel Ticaret Platformu”, 20.000 TL
  2. Merve Bakay – “Katılım Bankalarının Fon Kullandırma Yöntemlerinden Kâr Beyanı ile Satım (Murâbaha) Usulüne İlişkin Mevzuat Kaynaklı Mevcut Sorunların Giderilmesi Hakkında Öneriler ile Elektronik Murâbaha Sicil Uygulaması”, 15.000 TL
  3. Enes Cebe – “Yeni Medyada Katılım Finansın Teşviği”, 8.000 TL

KGG Programında dereceye girerek, sertifika almaya hak kazanan ilk üç katılımcının isimleri ise şöyle: 

  1. Memduh Erdoğan
  2. Ingkar Kassymgalı
  3. Taha Arslan

Finans Ofisimiz, yeni KGG programları ile 2025 yılına kadar toplamda 10 bin katılımcıya katılım finans eğitimleri vermeyi hedefliyor. 


KGG programı hakkında ayrıntılı bilgi almak için: www.katilimgencgelisim.cbfo.gov.tr