Katılım Genç

Katılım Genç Gelişim Programı Sertifika ve Proje Ödül Töreni Gaziantep’te Düzenlendi

Katılım Finans alanında insan kaynağı potansiyelini artırmak ve sektöre nitelikli, uluslararası rekabete açık yeni yetenekler kazandırmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi olarak IFCap Building iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz “Katılım Genç Gelişim” (KGG) programının sertifika ve proje ödül töreni, 24 Mart 2022 tarihinde Gaziantep Üniversitesi’nde düzenlendi. Dereceye giren katılımcılara sertifika ve ödüllerini, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, Gaziantep Vali Yardımcısı Mutlu Almalı, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ile IFCap Building Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Yusuf Öztürk takdim etti.

Hoş geldiniz konuşmasını Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ın yaptığı ödül töreninin açılış konuşmaları Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan ve IFCap Building Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Yusuf Öztürk tarafından gerçekleştirildi. Gaziantep Üniversitesi’nde düzenlenen ödül törenine, katılım bankalarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler başta olmak üzere 1.000’in üzerinde kişi katıldı. 

“Katılım finans sistemini gerektirdiği gibi yöneten insanınız yoksa bir süre sonra diğer klasik finans sistemine geri dönüyorsunuz"
Gaziantep Üniversitesi’nde düzenlenen programın açılışında konuşan Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, katılım finans sisteminin Türkiye'de ne kadar büyütülürse o kadar fazla kaynağın ekonomi içerisine katılacağına değinerek, "Sistemin dışındaki kaynağı katılım finans ile içeri kattığınızda, söz konusu bu kaynak kaçınılmaz olarak üretime gidiyor. Şimdi klasik bankacılık sistemiyle kaynakları içeri aldığınızda, o klasik bankacılık sistemi kaynakları kendi finansman sistemi içerisinde öğütüyor. Biraz arta kalan varsa onlar da üretime gidiyor, riski tamamen karşı tarafa yükleyerek gidiyor. Bankacılık sistemi üretime destek veriyor ama bütün riski de üreticinin üzerine yükleyerek gidiyor. Bu kaynağı bir şekilde katılım finans üzerinden sisteme kazandırırsak aradaki kademeler olmadığı, sistem risk paylaşımı üzerine kurulu olduğu için kaynağı doğrudan üretime aktarmanız mümkün oluyor. Üretime gelmeyecek bir kaynak zaten katılım finansın konusu olamaz. O yüzden bizim açımızdan katılım finansın bu tarafı çok önemlidir. İkincisi, bu sürdürülemez dediğimiz finansal sisteme bir alternatif, bir meydan okumadır. Bu meydan okumadaki eksiklerimizden bir tanesi de entelektüel altyapısıdır. Elbette var, yok değil ama çok zayıf ve geliştirmemiz gerek. Buraya olduğunca fazla insan kaynağını da çekmemiz lazım. Katılım finans sistemini gerektirdiği gibi yöneten insanınız yoksa bir süre sonra diğer klasik finans sistemine geri dönüyorsunuz" dedi.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın tören kapsamında yaptığı hoş geldiniz konuşmasında, gençleri yarının Türkiye'sine yetiştirmeye çalıştıklarını, dünyanın hızla değiştiğini ve alternatiflerin aranması gerektiğini anlattı. Dünyanın bir paradigmaya ihtiyacı olduğunu belirten Prof. Dr. Özaydın, “Tarihin somut tezine inanırım. Kapitalist paradigmanın insanlığa vereceği zerre miktar bir şey kalmamıştır. Dünyanın yeni bir medeniyet ve iktisat paradigmasına ihtiyacı var. Bu yeni paradigmaları sunacak yeteri kadar malzeme var” şeklinde konuştu.

IFCap Building Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Yusuf Öztürk de konuşmasında programın başarıyla tamamlandığını belirterek, "108 farklı üniversite, 135 ayrı bölümden arkadaşlarımız katıldı. Tüm Türkiye'yi, fakülteleri ve bölümleri kapsayan bir programı oldu" diye konuştu.

Hoş geldiniz ve açılış konuşmalarının ardından sertifika ve proje ödül törenine geçildi. KGG programında sertifika almaya hak kazanan ilk üç katılımcının ve projeler arasından sıyrılarak ilk üçe giren yarışmacıların isimleri şöyle: 

Proje ödülü alan isimler:

 1. Av. Cebbar Kulantaş - Faizsiz Finans Kuruluşlarının Kooperatifler ile Uyumu ve İlgili Kanunlarda Hukuki Değişiklik Önerileri, 15.000 TL
 2. Cenk Avcılar - Katılım Denetim Danışmanlık, 10.000 TL
 3. Tuğba Özkeçeci - Katılım Çocuk ve Yetişkin Gelişim, 5.000 TL

Sertifika alan isimler:

 1. Nur Shasha Dilla Binti Mohd
 2. Hacı Aslan Çakırdoğan
 3. Samet Kurtuluş

Tören sonrası projeleriyle ödüle layık görülen Av. Cebbar Kulantaş, Cenk Avcılar ve Tuğba Özkeçeci katılım finans alanında geliştirdikleri projelerini sundu. 

Türkiye’deki katılım finans sistemi değerlendirildi
Ödül töreni ve proje sunumlarının akabinde ülkemizdeki katılım finansın durumu ve geleceğinin değerlendirilmesi kapsamında “Türkiye’de Katılım Finansın Gelişimi ve Geleceği” başlıklı bir panel düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Katılım Finans Dairesi Başkanımız Dr. Tarık Akın’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde, Albaraka Türk İnsan Kıymetleri Müdürü Kenan Sarıoğlu, Emlak Katılım Bankası Yatırım Bankacılığı Müdürü Esma Karabulut, Neova Sigorta İç Denetim Başkanı Dr. Yunus Emre Gürbüz ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Doç. Dr. Cem Korkut konuşmacı olarak yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi olarak üzerinde en fazla durduğumuz konulardan olan katılım finans alanında insan kaynağının geliştirmesine ilişkin ilk önemli projemiz KGG programına önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Yeni KGG programları ile 2025 yılına kadar toplamda 10 bin katılımcıya katılım finans eğitimleri vermeyi planlıyoruz.  

Katılım Genç Gelişim (KGG) Programı Nedir ve Birincisinde Neler Yapıldı?

KGG Nedir?

KGG programı, katılım finans alanında insan kaynağı potansiyelinin artırılması, mevcut insan kaynağının geliştirilmesi ile farkındalık ve finansal okuryazarlığın artırılması amacıyla Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisimiz ve IFCap Building çözüm ortaklığında hazırlanmış bir eğitim ve sertifikasyon programıdır.

KGG programı, özünde bir farkındalık ve katılım finans okuryazarlığı programı olmakla birlikte, katılımcılarına, küresel perspektifte bir katılım finans eğitimi, Türkçe ve İngilizce sertifika, katılım finansa alanında proje yapma, katılım finans alanında gelişim ve güçlü bir kariyer imkânı sunmaktadır.

1.KGG Programında Neler Yapıldı?

18 Eylül-7 Kasım 2021 tarihlerinde iki aşamalı olarak gerçekleştirdiğimiz KGG programını başarıyla tamamlandı. 
•    Katılım Genç Gelişim programının ilk aşamasında;

 • Programa başvuran adaylar arasından genel yetenek sınavında ilk 1.000’e girmeye hak kazanan katılımcılar belirlendi.
 • Alanında uzman 16 eğitmen tarafından, aynı anda 8 farklı sınıfta toplamda 32 saatlik “Katılım Finans Temel Eğitimi” verildi. 
 • Ayrıca, her hafta 2 sektör profesyoneli ile katılımcıların bir araya getirildiği 8 saatlik bir tecrübe paylaşım programı gerçekleştirildi. 
 • İlk aşamada başarılı olan 414 katılımcı “Katılım Finans Temel Eğitimi Başarı Sertifikası” almaya hak kazandı.  

•    Programın ikinci aşamasında ise;

 • Birinci aşama eğitim sürecinde yapılan ara sınavlar, eğitim sonu genel değerlendirme sınavı ve İngilizce dil sınavı sonucunda ilk 100’e girmeye hak kazanan katılımcılar belirlendi. 
 • Alanında uzman uluslararası eğitmenler tarafından toplam 32 saatlik “Islamic Finance Talent Training (İslami Finans Yetenek Eğitimi)” verildi. 
 • Bu dönemde eğitim alan 100 katılımcı arasından 94 kişi eğitim sonu yapılan genel değerlendirme sınavı sonucunda “The Certified Islamic Finance Talent Training” sertifikası aldı. 

Ayrıca, 1.000 katılımcı arasından yeni fikirleri olanlara yönelik proje yarışması da düzenlendi. Bu kapsamda, proje yarışmasında yer almak isteyen katılımcılara çeşitli eğitimler verildi, sundukları projeler alanında uzman isimlerden oluşan bir kurul tarafından değerlendirildi. İlk 3’e giren projelere de ödülleri takdim edildi.