KGG_Odul_Toreni_Afyon

Katılım Genç Gelişim Programı Proje Ödül Töreni Afyon’da Düzenlendi

Katılım Finans alanında insan kaynağı potansiyelini artırmak ve sektöre nitelikli, uluslararası rekabete açık yeni yetenekler kazandırmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi olarak IFCap Building iş birliğinde ve Ziraat Katılım’ın katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz “Katılım Genç Gelişim” (KGG) programının proje ödül töreni, 19 Ekim 2022 tarihinde düzenlendi. Dereceye giren katılımcılara ödüllerini, Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir takdim etti. 

Hoş geldiniz konuşmasını Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın yaptığı ödül töreninin açılış konuşmaları, Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir ile IFCap Building Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Yusuf Öztürk tarafından yapıldı. Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine, katılım finans kurumlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler başta olmak üzere 500’ün üzerinde kişi katıldı. 

“Katılım finans, geleceğin dünyası için de, bundan öncesi için de çok önemli bir mesajı içeriyor”
Etkinliğin açılışında konuşan Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, Katılım Genç Gelişim programının amacının, yeni mezun olanlara, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine katılım finans alanını tanıtarak, onların kariyer hedeflerinin içerisine bu alanı da koymak olduğunu vurguladı.

Türkiye'de 15 bin katılımcıyla bugüne kadar yapılmış en geniş katılımlı anket olan "Türkiye Hanehalkı Finansal Algı ve Tutum Araştırması"ndan bahseden Başkan Aşan, anket sonucunda katılım finans alanının; dini hassasiyetleri yüksek belli bir kesimin kaynaklarını kendi içerisinde dolaştırdığı bir alan olarak gözlemlediklerini dile getirerek şöyle konuştu:

"Biliyoruz ki katılım finans çok daha geniş bir alan. Katılım finans, kapsamına ve ulaşmaya çalıştığı hedefe baktığınızda bu algının çok daha ötesinde bir potansiyele sahip. Elbette bu alanın çıkış noktasına dair bir tereddüdümüz yok. Katılım finans, geleceğin dünyası için de, bundan öncesi için de çok önemli bir mesajı içeriyor. Finans sistemi, insanların refahını artırmak üzere, üretimde kullanılmak için gerekli olan finansal kaynakların sağlandığı, verimli üretim alanlarına kanalize edildiği ve dağıtıldığı bir sistemdir. İşin özüne baktığımızda üretim var. Finans, üretimi desteklemek üzere var."

Özellikle finansal alanda, çok ciddi bir değişimin yaşanacağı bir dönemin bizleri beklediğini dile getiren Başkan Aşan, "Bu değişimler çok ciddi toplumsal travmalara, savaşlara yol açıyor. Dünyayı böyle ciddi bir risk ve tehlike bekliyor. Burada bizim inancımız şu ki; katılım finans, bu yeni finansal sistem arayışında çok önemli bir alternatif oluşturmakta. Çünkü bütün aksaklıklar, yaşadığımız mevcut sistemin özünde yer almaktadır. Mevcut finansal sistemde yer alan risk, üretim ve ticaret ile ekonomiye katkı sağlayana yüklenmektedir. Katılım finans ise, bu anlayışın tam tersine risk paylaşımını merkezine koyan bir anlayışa sahiptir. İleride yaşayacağımız değişimlerde, katılım finansın önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Bu rolü oynamasının da birkaç şartı olduğunu ifade eden Başkan Aşan, şunları söyledi:

"Birincisi, katılım finansı benimsemiş toplulukların ekonomik olarak da güçlü olmaları lazım. Güçlü olmaları lazım ki, sisteme alternatif olduklarını daha iyi ifade edebilsinler. Ama çok daha önemli bir şey var. O da akademik anlamda bu alanın gelişmesi lazım. Çünkü her şey önce oradan başlıyor. Bir alternatif oluşturacaksanız, yeni bir mesajınız olacaksa, öncelikle akademik dünyada yer edinmeli ve akademik yeterliliği sahip olmalısınız. Burada da iş üniversitelere düşüyor."

“Katılım finansa, lisansüstü programlarımız ile İslam İktisadı ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezimizle katkı sunmaya çalışıyoruz”
Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş tören kapsamında yaptığı hoş geldiniz konuşmasında, Katılım Genç Gelişim Programı’nın, özünde bir farkındalık ve katılım finans okuryazarlığı programı olmakla birlikte, katılımcılarına, küresel perspektifte bir katılım finans eğitimi, Türkçe ve İngilizce sertifika, katılım finans alanında proje yaparak bu alanda gelişim ve güçlü bir kariyer imkânı sunduğunu belirtti. Karakaş, üniversite olarak programa ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle konuştu:

“Katılım finans alanına, lisansüstü programlarımız ile İslam İktisadı ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezimizin çalışmalarıyla katkı sunmayı amaçlayan bir kurumun yöneticisi olarak bu programın üniversitemizde gerçekleşmesinden duyduğum memnuniyeti tekrar ifade ediyor, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan nezdinde, programa emekleriyle katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.”

“İslam iktisadının en önemli ilkesi; paranın zaman değeri yoktur”

Ödül töreninin açılışında konuşan Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir de konuşmasında finansın iktisadın bir kolu olduğunu ve İslam İktisadı çalışmalarının da çok yeni başlamış bir bilim dalı olduğunu vurguladı. Katılım finans sistemi ve konvansiyonel bankacılık arasındaki farka da değinen Özdemir, “Katılım finans sistemi ile konvansiyonel bankacılık arasında çok ince bir çizgisi var. Biz finansı mal ve hizmet üzerinden yapıyoruz. Alım ve satım yaparak finans hizmeti sağlıyoruz. Fakat konvansiyonel bankacılıkta bu para üzerinden yapılıyor. Paranın zaman değeri üzerinden yapılıyor. İslam iktisadının en önemli ilkesi; paranın zaman değeri yoktur. Bizim kurullarımız neticesinde bu yönde çalışmalar yapıyoruz” dedi.

IFCap Building Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Yusuf Öztürk de konuşmasında, programın başarıyla tamamlandığını belirterek, programla katılım finans sektöründeki insan kaynağı havuzunun genişletilmesinin yanında gençler içerisinde katılım finans sektörün algısının artırılması ve gençler arasında katılım finans okuryazarlığının da geliştirilmesini amaçlandığını söyledi. Öztürk, “Bu program bir eğitim programı fakat aynı zamanda kariyer fırsatı da sunuyor. İlk iki program sonucunda yaklaşık 100 arkadaşımızın katılım finans kuruluşlarında işe başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.

Ödüller sahiplerini buldu
Hoş geldiniz ve açılış konuşmalarının ardından proje ödül törenine geçildi.KGG programında, projeleriyle ödül almaya hak kazanan ilk üç katılımcının isimleri ve proje başlıkları şöyle: 

  1. 1. Serim Tuna Koç - “Tarım Arazilerinin Boş Bırakıldığı ve Nüfus Yoğunluğunun Seyrek Olduğu Köylerdeki Arazilerin Üretime Tekrar Kazandırılması”, 20.000 TL
  2. 2. Burhan Karabacak - “Blokzincir Para Transfer Sistemi”, 15.000 TL
  3. 3. Emre Karan - “Kentsel Atıklardan Biyogaz Üretim Tesisi: Tekirdağ İli Çerkezköy İlçesi Örneklemi”, 8.000 TL

Etkinlikte ayrıca Katılım Genç Gelişim Programı kapsamında, temel İslam hukuku, fıkhi yönetişim, finansal ürünler, katılım finans sektörleri, yeşil finans ve finansal teknolojiler gibi alanlarda program katılımcılarına kapsayıcı ve geniş bir perspektifle eğitimler veren programın eğitmenlerine, Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan tarafından plaket takdim edildi.  

Tören sonrası projeleriyle ödüle layık görülen Serim Tuna Koç ve Burhan Karabacak, katılım finans alanında geliştirdikleri projelerini sundu. 

Türkiye’deki katılım finans alanındaki kariyer fırsatları değerlendirildi
Ödül töreni ve proje sunumlarının akabinde, öğrencilere yönelik olarak,  ülkemizdeki katılım finansın durumu ve geleceğinin değerlendirildiği, bu alana ilişkin fırsatların konuşulduğu “Katılım Finans Alanında Kariyer Fırsatları” başlıklı bir panel düzenlendi. Finans Ofisi Katılım Finans Dairesi Başkanımız Dr. Tarık Akın’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde, Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, Ziraat Katılım Strateji Planlama ve İnsan Kaynakları Grup Başkanı Arif Baştuğ, Vakıf Katılım İnsan Kaynakları Direktörü Ersin Çatalbaş ile IFCap Building, Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Yusuf Öztürk konuşmacı olarak yer aldı.

Finans Ofisimiz, yeni KGG programları ile 2025 yılına kadar toplamda 10 bin katılımcıya katılım finans eğitimleri vermeyi hedefliyor. KGG programının yeni dönemine başvurular 18 Ekim’de başladı. Programa başvuracak adaylar www.katilimgencgelisim.cbfo.gov.tr internet adresini ziyaret edebilirler.