dsc_6530_small_slider

“Katılım Finans Alanında Kariyer Fırsatları” Etkinliği Kahramanmaraş’ta Gerçekleştirildi

Finans Ofisimiz tarafından Ziraat Katılım’ın destekleriyle ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ev sahipliğinde “Katılım Finans Alanında Kariyer Fırsatları” başlıklı etkinlik düzenlendi. 

Hoş geldiniz konuşmasını KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım’ın yaptığı etkinliğin açılış konuşmaları, Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir tarafından yapıldı.

Katılım finans sektörünün kariyer alanında sunduğu fırsat ve imkânları değerlendirmek amacıyla 7 Aralık 2022 tarihinde KSÜ, Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiğimiz etkinliğe, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, il protokolü, öğrenciler ile üniversitenin akademik ve idari personeli başta olmak üzere yaklaşık 900 kişi katıldı.  

“Katılım finans alanı, gelecekte bütün dünyanın en önemli alternatiflerinden biri olacak”
Etkinliğin açılışında konuşan Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, göreve geldiği günden bu yana ne yapılabilir düşüncesiyle hareket ettiklerini belirterek, özellikle yeni mezun gençlerin kariyer alternatifleri içerisine katılım finans alanını da dahil etmek için çok çaba harcadıklarını söyledi. Yapılan çalışmalardan en önemlisinin, Finans Ofisimiz tarafından organize edilen 'Katılım Genç Gelişim Programı' olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aşan, bu anlamda söz konusu programla, iktisadi ve idari bilimler fakültesi öğrencileri başta olmak üzere, hukuk ve diğer alanlardaki öğrencileri hedeflediklerini ifade etti.

Prof. Dr. Aşan, ‘Katılım Genç Gelişim Programı’nın iki aşamadan oluştuğunu, ilk kısmının bin kişi kapasiteli ikinci kısmının ise bunlar içerisindeki başarılı 100 öğrenci ile gerçekleştirildiğine işaret ederek şunları kaydetti:

"Katılım finans alanı aslında, mesajı bütün dünyayı kapsayan, gelecekte de bütün dünyanın en önemli alternatiflerinden biri olacak bir alan. Bu alanı tanıyın ve katılım finans alanını da en azından kariyer alternatiflerinizin içerisine ekleyin. Programın ilk amacı bu. İkincisi ise 'ben bu alanda çalışmaya devam etmek istiyorum' diyen arkadaşları daha profesyonel eğittiğimiz kısım. Katılım finans alanı, bizim için önemli.” 

Söz konusu sistemin başarıya ulaşması için ciddi anlamda insan kaynağına ihtiyaç olduğunu aktaran Aşan, bu alana iyi eğitilmiş ve yetkinlikleri yüksek insan kaynağı gerektiğini vurguladı.

“Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bir milleti ayağa kaldıracak kişiler yine o milletin evlatlarıdır”
Etkinliğin açılışında konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Sadece finans alanında değil gıdadan giyime kadar birçok alanda insanlar inançlarına göre hayatlarını sürdürmek istiyorlar. 1983 yılında temeli atılan katılım kurumlarının da bu aşamaya gelmesi bizleri son derece memnun ediyor. Kariyer günleri etkinlikleri de bu noktada gençlerimize yol gösterecektir. Farklı meslek gruplarından uzman kişiler, o işin avantajlarını ve dezavantajlarını anlatarak gençlerimize fikir verebilir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bir milleti ayağa kaldıracak kişiler yine o milletin evlatlarıdır. Kıymetli gençlerimize de eğitim ve çalışma hayatlarında başarılar diliyorum” dedi. 

“İstanbul Finans Merkezi'nin İslami finansın da merkezi olması arzusundayız”
Etkinlikte konuşan Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, İslami anlamda, İslam iktisadi çalışmalarının 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yoğunluk kazandığını hatırlatarak, "İstanbul Finans Merkezi'nin İslami finansın da merkezi olması arzusundayız. Fakat onu gerçekleştirebilmemiz için kaliteli insan kaynağına ihtiyacımız var. Hem sizlerin ilgisi hem de sektördeki oyuncularımızın bu alana yapmış olduğu katkı, eğitim, destek ve tanıtım faaliyetlerin, kaliteli insan kaynağının yetişmesine önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Nasıl İstanbul dünyanın merkezi, baş şehri olma hürriyetine sahipse inşallah gelecekte İstanbul’un da İslami finansın merkezi olma hayaline hep birlikte katkı sunmak için çalışacağımıza inanıyorum" dedi. 

“Katılım finans alanında yapılan bu projeleri, bu programları her zaman destekliyoruz”
Etkinliğin açılışında ev sahibi olarak hoş geldiniz konuşması yapan KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, “Bu gün gerçekleştirdiğimiz bu program, öğrenci ve sektör temsilcilerinin bir araya geldiği, alanlarında uzman kişilerin yer aldığı, öğrencilere dönük genel olarak katılım finans alanının tanıtıldığı ve bu sektöre ilişkin fırsatların aktarıldığı bir panel olacaktır. Katılım finansının toplam sistem içindeki payını hak ettiği yere getirmek hedefi kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanlığı da kurulduğu günden bu yana önemli çalışmalar ve projeler gerçekleştirmiştir. Kurumlar açısından katılım finans alanındaki potansiyel insan kaynağı havuzunu ne kadar genişletebilirsek, kariyer fırsatlarını da o kadar artırırız. Katılım finans alanında yapılan bu projeleri, bu programları her zaman destekliyor, bu programın üniversitemizde gerçekleştirilmesinden duyduğum memnuniyeti tekrar ifade ediyorum” dedi.

Türkiye’deki katılım finans alanındaki kariyer fırsatları değerlendirildi
Etkinliğin hoş geldiniz ve açılış konuşmalarının akabinde, öğrencilere yönelik olarak,  ülkemizdeki katılım finansın durumu ve geleceğinin değerlendirildiği, bu alana ilişkin kariyer fırsatlarının konuşulduğu “Katılım Finans Alanında Kariyer Fırsatları” başlıklı bir panel düzenlendi. Finans Ofisi Katılım Finans Dairesi Başkanımız Dr. Tarık Akın’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde, Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, Ziraat Katılım Strateji Planlama ve İnsan Kaynakları Grup Başkanı Arif Baştuğ ve Katılım Sigortacılığı Derneği Genel Sekreteri Dr. Yunus Emre Gürbüz konuşmacı olarak yer aldı.