Finans Ofisi

"FinTek'in merkezi İstanbul olacak." Sabah Gazetesi tarafından Ofis Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan ile bir röportaj gerçekleştirilmiştir.

FinTek’in Merkezi İstanbul Olacak

Sabah Gazetesi, Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan’la İstanbul Finans Merkezi (İFM) hakkında bir röportaj gerçekleştirdi. İFM’nin iki temel ayağı olan FinTek ve katılım finansın detaylandırıldığı röportajda Aşan, konu hakkında yöneltilen soruları yanıtladı.

İFM projesi ile İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi haline getirilme hedefinden bahsedilen röportajda, FinTek ve katılım finans alanlarının bu projedeki en önemli iki odak olduğunun altı çizildi. Katılım finans sistemi konusunda ileride finans sektörünün değişime uğrayacağından bahseden Aşan sözlerine şöyle devam etti: “Küresel finansal sistem ileride katılım finansmanı gibi modellerin daha yaygın kullanıldığı bir sisteme dönüşecek”. Varlığa dayalı katılım finansının yeni dönemde trend olacağını ve Türkiye’nin buna öncülük etmesi gerektiği belirten Aşan, özellikle FinTek konusunda İstanbul’u lider yapmak istediklerinin altını çizdi. Bu kapsamda yabancı yatırımcıların hem FinTek alanına hem de katılım finansa yatırımlarının dünyaya açılma anlamında önemli olduğunu vurguladı.

Son olarak sermaye piyasalarına da değinen Aşan, sermaye piyasalarının gelişiminin önemli olduğundan bahsetti ve sözlerine şöyle devam etti: “[…] sermaye piyasaları büyüyemediği zaman bankaların piyasayı domine etmesi doğal bir sonuç”. Aşan, sözlerini “bu konuda 2020 yılından ümitli olduğunu” belirterek tamamladı.

Röportajın tamamı için tıklayınız.