Finans Ofisinden Singapur ve Malezya temasları

Finans Ofisinden Singapur ve Malezya temasları

Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan ve ofis yetkilileri, uluslararası fonların Türkiye’ye olan ilgisini artırmak ve İstanbul Finans Merkezi projesi ile ilgili temaslarda bulunmak üzere Singapur ve Malezya’nın önde gelen ekonomi ve finans kurumları ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Temaslar her iki ülkede de T.C. Büyükelçilik ziyaretleriyle başladı.

Singapur görüşmelerinde Singapur Merkez Bankası, Singapur Yatırım Şirketi (GIC), Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB), Singapur Döviz Merkezi (SGX), Bankacılık Finansmanı Enstitüsü ile (IBF) ile düzenlenen toplantılarda İstanbul Finans Merkezi projesi detaylı olarak anlatılarak muhtelif ekonomik ve ticari iş birlikleri ele alındı. Ofis Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Singapur’da düzenlenen FinTech haftasına katılan Türk şirketlerinin stantlarını, T.C. Singapur Büyükelçisi Murat Lütem ile birlikte ziyaret etti.

Programın ikinci ayağı olan Malezya’da ise, ülkenin önde gelen ekonomi ve finans kurumlarından Menkul Kıymetler Komisyonu, Malezya Merkez Bankası, Permodalan Nasional Berhad Bank (PNB), Maybank İslami Kamu Limited Şirketi, Borsa Malezya, CIMB İslami (Katılım) Bankası, Khazanah Nasional, Uluslararası İslami Likidite Yönetimi, Saturna Sermaye Şirketi, Islamic Corporation for the Development of the Private Sector, Yatırım Hesabı Platformu ile iş birlikleri, karşılıklı olarak açılacak temsilcilikler, köklü bir geçmişe sahip olan iki ülke ilişkilerinin ekonomi ve finans alanlarında da geliştirilmesi konuları kapsamlı olarak görüşüldü. Faisal Investment Bank CEO’su Sabry Ghouse tarafından, T.C. Kuala Lumpur Büyükelçisi Dr. Merve Safa Kavakçı ve Perak Prensesi Raja Eleena’nın teşrifleriyle Başkan Prof. Dr. Göksel Aşan onuruna verilen akşam yemeğine finans ve ekonomi dünyasının önemli isimleri katıldı.