Finans Ofisi Fas 3 - News Image

Finans Ofisinden Fas’ta Önemli Temaslar

Finans Ofisi Başkan Yardımcımız Murat Ali Çengelci başkanlığındaki heyet Fas’a giderek, finans sektörüne yönelik ikili iş birliği fırsatlarının değerlendirilmesi amacıyla, 4-6 Temmuz 2022 tarihlerinde ülkenin önde gelen ekonomi ve finans kurumları ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. 

Programın ilk gününde Fas’ın başkenti Rabat’ta Fas Merkez Bankası ve Fas Sermaye Piyasası Kurulu (AMMC) ziyaret edilerek, ekonomi ve finans alanlarında ikili iş birliğinin geliştirilmesi konuları değerlendirildi. Programın ikinci gününde Kazablanka’da gerçekleştirilen toplantılar kapsamında, Kazablanka Finans Merkezi (CFC) ve Kazablanka Borsası (CSE)’nın yanı sıra, Attijariwafa Bank, Wafa Assurance ve H. Seven (H7) yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirildi. 

Toplantılarda İstanbul Finans Merkezi projesinin iki temel unsuru olan Katılım Finans ve Fintek sektörlerine ilişkin Türkiye’nin mevcut durumuna ve geleceğe bakışına ilişkin bilgiler verilerek muhtemel iş birliği konuları ele alındı, iş birliği fırsatları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.