kgg_ozel_news

Finans Ofisimiz Tarafından Düzenlenen "Katılım Genç Gelişim Özel Programı"nın Sertifika Töreni Gerçekleştirildi

Depremden etkilenen genç yetenekler için hayata geçirdiğimiz ve 10-16 Nisan 2023 tarihlerinde Finans Ofisimiz ve IFCap Building çözüm ortaklığında İstanbul’da düzenlenen “Katılım Genç Gelişim Özel Programı”nı başarıyla tamamlayan katılımcılara sertifikaları gerçekleştirilen törenle teslim edildi. 

Katılım finans alanında insan kaynağı potansiyelinin artırılması, bu alandaki farkındalığın ve finansal okuryazarlığın yükseltilmesi amacıyla fiziki olarak düzenlenen “Katılım Genç Gelişim Özel Programı”nda, depremden etkilenen 11 ilde kendisi ya da birinci derece yakını ikamet eden, bölgedeki üniversitelerin lisans son sınıf, mezun, yüksek lisans veya doktora öğrenimine devam eden 101 katılımcı yer aldı. 7 gün süren programda katılımcılara, 14 farklı konu başlığında toplam 25 saatlik eğitim verildi. 

Albaraka Türk, Türkiye Emlak Katılım, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, HDI Katılım Sigorta, Neova Sigorta ve Türkiye Katılım Sigorta’nın destekleriyle düzenlenen programda, 20 eğitmen ile 23 farklı oturum düzenlendi. Programda ayrıca katılım finans sektöründen temsilcilerin katılımıyla çeşitli paneller gerçekleştirildi. 

“5 senede 10 bin gencimize bu alanı tanıtmayı planlıyoruz”
Ödül töreninde konuşan Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, programın amacının İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında Katılım Finans sektöründe insan kaynağı potansiyelini artırmak olduğunu söyledi. Finans Ofisi olarak, Katılım Genç Gelişim Özel Programı’nı gerçekleştirdikleri için çok mutlu olduklarını dile getiren Başkanımız Prof. Dr. Aşan, “Bu bir haftalık süreç içerisinde katılımcılarımızda, depremden sonraki ümitsizliğin, yerini büyük bir heyecana bıraktığını gördük. Bunu sağlamış olmak bile başlı başına çok değerli” dedi. 
 
“İlk 3 programımızdaki mezunlarımızdan 150 tanesi Katılım Finans kuruluşlarında işe başladı”
Törenin açılış konuşmalarını gerçekleştiren IFCap Building, Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Yusuf Öztürk ise Finans Ofis iş birliğinde gerçekleştirilen programın Katılım Finans sektörünün insan kaynağı altyapısına ve toplumdaki algısının iyileştirilmesine ciddi katkılar sunduğunu aktardı.

Öztürk, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Katılım Genç Gelişim Programı, 2021 yılından bu yana düzenleniyor. İlk 3 programımızda 1.273 mezun verildi ve mezunlarımızın 150 tanesi Katılım Finans kuruluşlarında işe başladı. 6 Şubat 2023 depremlerinden etkilenen gençlere yönelik istihdam odaklı Katılım Genç Gelişim Özel Programının yapılması düşüncesini sektör oyuncularımızla paylaştık. Katılım Finans sektörünün tüm paydaşlarının projeye destek verdiğini görmek Katılım Finans değerlerinin yaşatılması adına bize umut verdi. Tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum."

“Programdan edindiğim bilgiler ve kendi tecrübelerimi harmanlayarak sektöre katkı sunacağıma inanıyorum”
Program katılımcılarından İstanbul Medeniyet Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunu Erva Cennet de deprem illerine yönelik bir program açıldığını görünce istifade etmek amacıyla başvuruda bulunduğunu belirterek, "Bu program şimdiye kadar katıldığım programlara nazaran çok daha iyiydi. Deprem bölgesinden geldiğimiz için ayrı bir ilgi, alaka ve hoşgörü ile karşılandık. Sektöre değer katan insanlarla bir araya gelme fırsatı elde ettik. Sektörde işimize yarayacak bilgiler edindik. Konvansiyonel bankalarda çalışmayı düşünmediğim için Katılım Finans alanına yönelmiştim" ifadelerini kullandı.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı Doktora Öğrencisi İlknur Beşken Karabıyıkoğlu da programdan internette gördüğü bir ilan vesilesiyle haberdar olduğunu kaydederek, "Katılım Finans alanında ilerlemek istiyorum. Programdan edindiğim bilgiler ve kendi tecrübelerimi harmanlayarak sektöre katkı sunacağıma inanıyorum. Sektörün duayenlerinden günde 5 saat eğitim aldık. Çok faydalı bir program oldu" dedi.