uez_2023_news

Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne Katıldı

Capital, Ekonomist ve Start Up dergileri tarafından bu yıl “Tek Dünya, Ortak Gelecek: Yeni Nesiller İçin Yarını Şekillendirecek Politikalar ve İş Stratejileri” temasıyla düzenlenen, iş ve ekonomi dünyasının önemli aktörlerini bir araya getiren Uludağ Ekonomi Zirvesi, 27-30 Nisan 2023 tarihleri arasında, Sapanca’da gerçekleşti.

Etkinlik kapsamında, NGN Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su İnanç Erol moderatörlüğünde; Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, Citibank Türkiye Genel Müdürü Emre Karter, Neohub Genel Müdürü Gürhan Çam ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdürü Murat Bilgiç’in konuşmacı olarak yer aldığı "100. Yılda Bankacılık ve Finansın Yeni Vizyonu” başlıklı panel düzenlendi.

"Türkiye'deki dijital bankacılık alanında Avrupa'ya göre önde”

Panel kapsamında dijitalleşme ve açık bankacılık alanındaki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Aşan, "Bu, bütün sektörleri teknoloji bir yere götürecek. Bu hızın en yüksek olacağı alanlardan birinin bankacılık olacağını düşünüyorum. Türkiye'deki bankacılık sisteminin bu tür gelişmeleri özellikle Avrupa'daki benzerlerinden çok daha önce fark ettiğini ve onlardan daha hızlı bu alanda ilerlediğini düşünüyorum. Türkiye bu alandaki düzenlemeleri Avrupa'ya göre çok daha önce yaptı." dedi.

“İFM’nin finansal oyuncular açısından ciddi avantajı olacak”

Panel kapsamında ayrıca İFM'ye ilişkin çalışmalara da değinen Prof. Dr. Aşan, şunları kaydetti:
“İlk etap açıldı, ikincisi de çok kısa sürede açılacak. İstanbul zaten bir finans merkezi. Altyapısını hazırladık, bundan sonrası özel sektörün işi. Dünyada da tüm şehre yaymak yerine bir yere toplama eğilimi var. Tüm finans oyuncuları ve düzenleyici denetleyici kuruluşları da oraya sokuyorsunuz. Borsa orada. Finansal oyuncular açısından ciddi avantajı olacak. Biraz onları kayıracak şeyler de yapıyoruz.”