para_sohbetleri

Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan “Türkiye 2023 Zirvesi & Para Sohbetleri” Etkinliğine Katıldı

Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde faaliyet gösteren A Para ve Sabah Gazetesi tarafından 8 Aralık 2022 tarihinde Turkuvaz Medya Merkezi’nde “Türkiye 2023 Zirvesi & Para Sohbetleri” etkinliği düzenlendi.

Etkinlik kapsamında, Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Köşe Yazarı Dilek Güngör’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Finans Sektörünün 2023 Vizyonu” başlıklı panelde, Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Borsa İstanbul A.Ş, Genel Müdürü Korkmaz Ergun ve Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Ali Emre Ballı konuşmacı olarak yer aldı. 

Panel kapsamında görüşlerini katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Aşan, İstanbul Finans Merkezi’nin son durumuna ilişkin bilgi vererek, “Özellikle kamu bankalarımız şu anda bile taşınacak durumda. Binalar bitti, içinde bir takım düzenlemeler yapılıyor. Taşınma sırasındaki detaylar vakit alıyor" dedi. 

Projenin çok büyük olduğunu belirten Prof. Dr. Aşan, "Yakın zamanda gittik. Girdiğinizde inanılmaz etkileniyorsunuz. Özellikle Merkez Bankası binası, en yüksek bina olacak. Birkaç ay içerisinde çevre düzenlemesi de tamamlanacak ve son halini göreceğiz. Bankalar zaten şu an taşınmalarına devam ediyor" ifadelerini kullandı. 

İstanbul'un zaten şu haliyle bir finans merkezi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aşan, şu yorumda bulundu:

"İstanbul zaten merkez ve bölgenin göz bebeği. Bu aslında bir araya gelme. Yeni bir sinerji verecek, değer katacak. İstanbul'un finans merkezi kimliği biraz daha küreselleşecek. Finansal mimarı açısından da çok önemli. Altında büyük bir alışveriş merkezimiz olacak. Yemek alanları, konser salonumuz olacak. Az kaldı, birkaç aya kadar göreceğiz." 

Katılım finansın finansal sistem içerisindeki payını, 2025 itibarıyla yüzde 15'in üzerine çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizen Prof. Dr. Aşan, Finans Ofisimiz tarafından çalışmaları tamamlanan Katılım Finans Strateji Belgesi’ne hazırlık sürecinde, yurt dışındaki başarılı uygulamaları detaylı olarak incelediklerini ve Türkiye'ye özgü bir model oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.