kuveyt_news

Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, Kuveyt'te "Yeni Türkiye Ekonomi Modeli" Konulu Bir Sunum Yaptı

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, Bursa-Kuveyt Kardeşlik Derneği öncülüğünde Kuveyt'te düzenlenen Bursa Tanıtım ve Yatırım Günleri programına katılarak, "Yeni Türkiye Ekonomi Modeli" konulu bir sunum yaptı.


Başkan Aşan etkinlik kapsamında yaptığı sunumda, Türkiye ile Kuveyt arasındaki ekonomik ilişkilerle ilgili olarak, "Gayrimenkul tarafı yine hızlanacaktır ama beraberinde finans tarafında da bir hareketlenme olabileceğini düşünüyorum. Katılım finans tarafı da yeni bir aktör olabilir" dedi.


Program sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Aşan, Türkiye'nin Kuveyt'ten ciddi yatırımcı çektiğini söyledi.


Aşan, iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek, açıklamalarına şöyle devam etti:
"Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde özellikle Körfez'e yeni bir açılım süreci başladı. Buradan da önemli bir potansiyel olduğu anlaşılıyor. Körfez ülkeleri bir sürece girdiklerinde birbirlerini takip ederek devam ediyorlar. Suudi Arabistan da dâhil olmak üzere, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri önemli yatırımcı ülkelerden, Bu bölgedeki hareketlenmenin beraberinde Kuveyt'te de bir hareketlenme oluşturacağını düşünüyoruz. Bu bölgede bir dönem durağanlaşan temaslar da şimdi artmış durumda."


“Kuveytlilerin en büyük ilgisi gayrimenkul alanında”


Bu ilginin sürmesini beklediklerini ifade eden Başkan Aşan, "Yine büyük ihtimalle ilk hareket orada olacaktır. Yani gayrimenkul tarafı yine hızlanacaktır ama beraberinde finans tarafında da bir hareketlenme olabileceğini düşünüyorum. Katılım finans tarafı da yeni bir aktör olabilir” diye konuştu.