ifmz_news

Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan "İstanbul Finans Merkezi Zirvesi" etkinliğine katıldı

Turkuvaz Medya Grubu tarafından 4 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul Finans Merkezi'nde "İstanbul Finans Merkezi Zirvesi" etkinliği düzenlendi. Etkinliğin açılış konuşmalarını gerçekleştiren Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, Doğu ile Batı arasındaki finans ve maliye alanında gerçekleşen çekişmenin çok belirgin hale geldiğini ve Türkiye’nin bu çekişmenin tam ortasında, avantajlı bir konumda olduğunu belirtti.

“Doğu ile Batı arasındaki çekişme finansal alana doğru yönelecek”

Üretim ve ticaretin el değiştirmesi 1800'lü yıllarda savaşların baş nedenlerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Aşan, bugün ise bu el değiştirmenin büyük savaşlara yol açacak bir potansiyel taşımadığını, esas çekişmenin finansal alana kaydığını belirtti.  Prof. Dr. Aşan, sözlerini söyle sürdürdü:

“Ben tabii bu el değiştirmenin kolay olacağını düşünmüyorum. 'Bugüne kadar bu finansal alanları biz domine ettik. Dünya ekonomisinin 5-6 katı büyüklüğünde bir bulut oluşturduk, bir de üzerinde bir güzel tepindik. Hadi gelin şimdi biraz da siz tepinin.' denileceğini zannetmiyorum. Batı böyle bir üstünlüğü kolay kolay elinden bırakmayacaktır. O açıdan üzülerek de söylüyorum, dünyanın daha karmaşık daha kaotik bir dönem yaşayacağını düşünüyorum.”

“Türkiye'nin önünde çok büyük bir potansiyel var”

Yakın zamandaki savaş gibi küresel gelişmelerin Doğu ile Batı ekseninde finans ve parasal taraftaki çekişmelere hız kazandırdığını belirten Prof. Dr. Aşan, bu çekişmede Türkiye'nin ve tabii Türkiye'ye bağlı olarak da İstanbul'un önemi ortaya çıktığını vurguladı ve şu yorumda bulundu: “Doğu ile Batı arasındaki çekişmenin tam ortasında biz varız. Yönetmesi çok zor bir süreç ve herhangi bir zarar almadan da bunu yönetmek lazım. Doğu ile Batı arasındaki bu çekişmenin nereye gideceğini de önceden kestirip ona göre pozisyon alabilirsek, coğrafi konum itibarıyla Türkiye'nin önünde çok büyük bir potansiyel var.”