baskan_finansin_gelecegi_zirvesi_31102022

Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan “2. Finansın Geleceği Zirvesi”ne Katıldı

Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ekonomi kanalı A Para tarafından 31 Ekim 2022 tarihinde Turkuvaz Medya Merkezi’nde “2. Finansın Geleceği Zirvesi” düzenlendi. 


Zirve kapsamında düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Vizyonu Perspektifinden Katılım Finans Stratejisi” başlıklı özel oturumun konuğu, Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan oldu. Başkan Aşan özel oturum kapsamında, Katılım Finans Strateji Belgesi hakkında zirve katılımcılarına bilgiler verdi.


Başkan Aşan, kanun çalışmaları kapsamında Parti grubuyla temasa geçildiğini, BDDK gibi ilgili kurumlarla birlikte çalışarak kanunda bir noktaya gelindiğini belirterek, derdimizin Katılım Finans alanında müstakil bir kanun yapmak ve hukuksal denilebilecek altyapıya dair problemleri ortadan kaldırmak olduğunu dile getirdi. İkinci büyük işin ise hassasiyeti olan tasarruf sahiplerinin Katılım Finans sistemine gönül rahatlığıyla girmelerini sağlamak olduğunu vurgulayan Başkan Aşan, tasarruf sahiplerinin bu alana yönelik tereddütlerini de ortadan kaldırmanın önemli olduğunu dile getirerek konuşmasına şöyle devam etti: 


“Bu tereddütler ortadan kaldırılmadığı sürece sisteme dahil edemiyorsunuz. Sistem içine girmedikleri zaman da iki tercihleri oluyor: ya altın ya da döviz. Bizdeki dolarizasyonun bir parçası da buradan geliyor. Hassasiyetleri gereği tasarruf sahipleri, bu durumdan çok memnun değiller. Bu insanların önüne iyi bir fırsat koyarsanız, kaynakları getirebilecekleri fırsatları verirseniz, ellerindekini üretime dahil etme konusunda çok hevesliler. Bütün çabamız bu, bunu yapıyor olmamız lazım.”


Özellikle Körfez’den ve diğer İslam ülkelerinden İstanbul’a gelebilecek sermaye hareketlerini, gönül rahatlığıyla çağırabilecek bir hukuki altyapıyı ve ekosistemi oluşturduklarını belirten Aşan, “Sermaye hareketlerini İstanbul’a çağırmak için birkaç ay içinde hiçbir eksiğimiz kalmayacak. Orada da ciddi bir hareketlenme olacağını düşünüyoruz. Katılım Finans Strateji Belgesi aslında bunu da amaçlıyor. Hem içeride yeni bir hava ve yeni bir ekosistemi oluşturalım hem de oluşturduğumuz bu ekosistemin dışarıda da ve bahsettiğimiz bu coğrafyalarda da ses getirmesini istiyoruz. Bununla ilgili hem bizim hem de Yatırım Ofisimizin ciddi temasları var” diye konuştu.