Necip Fazıl Kaymak

Finans Ofisi Başkan Yardımcımız Necip Fazıl Kaymak, “İstanbul Fintech Week”e Katıldı

Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği’nin (FINTR) ana destekçisi olduğu 4. İstanbul Fintech Week, 13-14 Nisan 2023 tarihlerinde İstanbul’da yapıldı. Sürekli değişen finansal hizmetler sektörü için küresel çapta bir tartışma ve bilgi alışverişi ortamı yaratmayı hedefleyen etkinlik, bu sene 3 farklı zirve ve 50’nin üzerinde oturumla sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirdi.

Etkinlik kapsamında 14 Nisan 2023 tarihinde “Pioneers of Digital Finance Awards” ödül töreninin açılış konuşmalarını gerçekleştiren Finans Ofisi Başkan Yardımcımız Necip Fazıl Kaymak, Türkiye fintek sektörünün bugünü ve geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu. Etkinlik kapsamında KPMG - FINTR ortaklığında gerçekleştirilen "Dijital Finansın Öncüleri" ödül töreninde “Öncü Global FinTek” ödülüne layık görülen United Payment'e ödülünü Başkan Yardımcımız Kaymak teslim etti. 

“2021’de fintek şirketlerine 69 milyon dolar yatırım yapılırken, 2022’de bu rakam 89 milyon dolar seviyesine ulaştı”
2022 yılının fintek yatırımları anlamında rekor seviyeye ulaşılan bir yıl olduğunu dile getiren Başkan Yardımcımız Necip Fazıl Kaymak, “2021’de fintek şirketlerine 69 milyon dolar yatırım yapılırken, 2022’de bu rakam 89 milyon dolar seviyesine ulaştı. Şimdiye kadar Türkiye fintek sektöründe, 195 yatırım turu gerçekleşti ve toplam 263 milyon dolar yatırım tutarına ulaşıldı. 2022 yılında, sektöre yeni Yatırım Şirketi (VC) ve fonlar ilk defa yatırım yaptı. Önümüzdeki dönemde, ekosisteme yatırım yapan şirket ve fonların sayısının artacağını ön görüyoruz” dedi. 

Mart 2023 verilerine göre Türkiye’de 650’si aktif, 752 fintek şirketi bulunduğunu belirten Kaymak, fintek alanından en popüler dikeylerin 256 şirket ile ödemeler, 95 şirket ile bankacılık teknolojileri ve 93 şirket ile kripto varlık/blokzincir alanları olduğunu belirtti. 

“Ülkemizin finansal teknolojiler alanında dünyanın önemli ve önde gelen ülkeleri arasında bulunması en öncelikli hedeflerimiz arasında”
Açılış konuşmasında Finans Ofisimizin fintek sektörünü canlandırmaya ve ekosistemi geliştirmeye yönelik attığı adımlara da değinen Kaymak, şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemizin finansal teknolojiler alanında dünyanın önemli ve önde gelen ülkeleri arasında bulunmasını en öncelikli hedeflerimiz arasında değerlendiriyoruz. İstanbul Finans Merkezi’nde faaliyet yürütecek fintek temalı teknoparkımız İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü’nün şirket kurulumunu geçtiğimiz aylarda tamamladık. Strateji ve iş planları oluşturulan Teknoparkın faaliyete geçmesi için çalışmalarımıza hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Fintek girişimcilerini çevrim içi platformda bir araya getirecek “FinTech Hub Türkiye” projesi, her bir fintek şirketinin katılım sağlayabileceği önemli bir sosyalleşme fonksiyonuna sahip olacak. Hub’ın geliştirme çalışmalarında son aşamaya gelmiş bulunmakta olup detaylarını yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız.”

Bir diğer çalışmalarının fintek sektörüne ilişkin gelişmelerin, verilerin güncel ve doğru şekilde sunulmasını sağlayan Türkiye Fintek Ekosistemi Durum Raporu’nun yeni versiyonunu ise geçtiğimiz haftalarda kamuoyu ile paylaştıklarını vurgulayan Kaymak, “Finansal teknolojiler alanındaki bir diğer çalışmamız ise Türkiye Fintek Rehberi. Söz konusu rehber, fintek ekosistemine ilişkin kapsamlı bir yol haritası sunmaktadır. Özellikle düzenlemeye tâbi fintek dikeylerine ilişkin paylaştığımız bu yol haritası, bir fintek kurma sürecinin temel göstergelerini içeriyor ve mevzuat altyapısı hakkında ayrıntılı bilgiler barındırıyor. Sektörden de bu çalışmalarımızla ilgili son derece olumlu dönüşler aldık” dedi.