Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisimiz ile Azerbaycan Merkez Bankası Arasında Bir Mutabakat Zaptı İmzalandı

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisimiz ile Azerbaycan Cumhuriyeti Merkez Bankası Arasında Bir Mutabakat Zaptı İmzalandı

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi olarak, ülkemizin dünyanın önemli ve önde gelen finans merkezleri arasında yer alması için başlattığımız çalışmalara ve stratejik iş birliklerine devam ediyoruz. Bu doğrultuda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek, farklı ülkelerle ve uluslararası kuruluşlarla iş birliği çalışmalarını sürdürüyoruz. 

Bu çalışmalar kapsamında Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisimiz, Azerbaycan Cumhuriyeti Merkez Bankası ile fintekler, finansal araçlar ile hizmetlerin çeşitlendirilmesi, finansal piyasalar ile sigortacılık sektörünün dijitalleştirilmesi ve bu doğrultuda kapasite geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesi konularında iş birliği kurmak ve dünyada önemi giderek artan finteklerin geliştirilmesinde ikili iş birliği oluşturmak amacıyla 31 Mart 2022 tarihinde Bakü’de bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Mutabakat Zaptı için Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan ile Azerbaycan Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Dr. Elman Rustamov Bakü’de bir araya geldi. İki ülke arasındaki finansal iş birliklerinin değerlendirildiği toplantı sonrasında mutabakat zaptı imzalandı. Söz konusu mutabakat zaptıyla, fintek alanında ortak çalışmaya ilişkin yol haritasının hazırlanması ve ortak proje üretilmesine yönelik çalışmalar yapılması, fintek ekosisteminin geliştirilmesi, ödeme sistemleri ve sigortacılık sektörünün dijital dönüşümü konularında iş birliği yapılması planlandı.  

Fintek sektörünün hukuki çerçevesinin oluşturulması konusunda iş birliğinin yapılmasına ilişkin konuların da bulunduğu mutabakat zaptında, ayrıca açık bankacılık modelinin uygulanmasında iş birliği yapılması, fintekler için lisanslama politikası oluşturulması ile bu alanda bilgi, tecrübe, en iyi uygulama ve deneyimlerin paylaşılması hususları yer aldı.   

“İki ülke arasındaki finansal ilişkilerin derinleştirilmesine önemli katkı sağlayacak”
Türkiye'nin Azerbaycan ile yaptığı iş birliğinin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, söz konusu mutabakat zaptının iki ülke arasındaki finansal ilişkilerin derinleştirilmesine ve uzun vadeli olmasına önemli bir katkı sağlayacağını belirtti. Prof. Dr. Aşan ayrıca, Azerbaycan Hükümeti'nin sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanması için ülkenin dış kaynaklara bağımlılığını azaltmak ve özel sektörün katılımını genişleterek ekonomiyi çeşitlendirmek için önemli çabalar sarf ettiğini dile getirdi. 

“Azerbaycan'ın uluslararası iş birliği için çekiciliği istikrarlı bir şekilde arttı”
Azerbaycan Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Dr. Elman Rustamov ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in izlediği başarılı politika ve ülkede elde edilen hızlı sosyo-ekonomik kalkınma sayesinde Azerbaycan'ın uluslararası prestijinin ve uluslararası iş birliği için çekiciliğinin istikrarlı bir şekilde arttığını ifade etti. 

İmzalanan Mutabakat Zaptı ile, fintek ekosisteminin oluşturulması ve böylece finans sektöründe rekabetçi, yenilikçi ve erişilebilir finansal hizmetlerin genişletilmesi de dahil olmak üzere her alanda iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amaçlanıyor. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisimiz, bu alandaki çalışmalarını ve iş birliklerini önümüzdeki dönemde daha da genişleterek tüm ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon içerisinde yürütmeyi planlıyor.