Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi olarak, Katılım Finans Sistemi’nin araçlarından bir tanesi olan Kira Sertifikası, diğer adıyla Sukuk konusunu, TRT Haber Günün İçinden programında değerlendirdik.

 

Son yıllarda ön plana çıkan Katılım Finans Sistemi ve bu faizsiz sistemin araçlarından olan Sukuk belli vadelerde katılım finans kuruluşları aracılığıyla yatırımlarda değerlendirilebiliyor. Oluşan birikimler ise; üretim, sanayi ve istihdama katkı sağlıyor.

Paylaşıma dayalı, yatırımcılara kaynak sağlayan bir sistem olan Katılım Finans Sistemi araçlarından Kira Sertifikasına diğer adıyla Sukuka ilişkin önemli noktaları Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Birim Müdürü Tarık Akın ve katılım bankası çalışanı Esma Karabulut anlattı.

‘’KİRA SERTİFİKASI GÜVENİLİR BİR YATIRIM ARACI’’

Akın: ‘’Kira sertifikasında faiz geliri elde edilmez. Ancak faiz gelirinin olmaması yatırımcıların birikimlerinin eriyeceği anlamına da gelmez. Yatırımcılar, Sukuk kaynaklı sabit ya da değişken oranlarda her dönem sonunda bir gelir elde ederler’’ dedi. Kira sertifikasının güvenilir bir yatırım aracı olduğuna değinen Akın, ayrıca diğer konvansiyonel birçok yatırım aracının aksine, Kira Sertifikasının bir varlığa dayandığını ve getirinin bu varlığın getirisine veya performansına bağlı olduğunu belirtti.

Dünya uygulamasında Sukuk ile yatırımlar; maddi varlıklar ve köprü, otoyol gibi projelerde değerlendiriliyor. Bu sayede de üretim, sanayi ve istihdam destekleniyor. Sukuk alım satım işlemleri için katılım finans kuruluşları aracılığıyla yatırım hesabı açtırılması gerekiyor.

‘’KİRA SERTİFİKALARI FARKLI VADELERDE İHRAÇ EDİLİYOR’’

Katılım bankası çalışanı olan Esma Karabulut ise konuya ilişkin şunları ifade etti:

‘’Kira sertifikaları kısa, orta ve uzun vade seçeneklerinde piyasaya ihraç ediliyor. Yatırımcılar bu vade sürelerini beklemeden, nakde ihtiyaç duyduğu zaman vadesinden önce Kira Sertifikalarını satabilir.’’