kgg2_yayın_news

2. Katılım Genç Gelişim Programının 1. Aşama Sertifika Teslim Töreni Gerçekleştirildi

T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi "2. Katılım Genç Gelişim Programı Sertifika Teslim Töreni"

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisimizin koordinasyonunda gerçekleştirilen “2. Katılım Genç Gelişim Programı”nın birinci aşama dersleri başarıyla tamamlandı. Programın ilk aşamasında başarılı olan katılımcıların blokzincir tabanlı dijital sertifikaları, Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel AŞAN’ın teşrifleriyle çevrim içi olarak gerçekleştirilen törenle katılımcılara gönderildi.

İstanbul Finans Merkezi projesinin iki temel ayağından bir tanesi olan "Katılım Finans" alanında insan kaynağı potansiyelinin artırılması, mevcut insan kaynağının geliştirilmesi ve Katılım Finans alanında farkındalık ve finansal okuryazarlığın yükseltilmesi amacıyla iki aşamalı olarak hazırlanan Katılım Genç Gelişim Programı’nın ilk aşaması 14 Mayıs – 5 Haziran 2022 tarihinde başarıyla tamamlandı. 

Programın ilk aşamasında alanında uzman 16 eğitmen tarafından, aynı anda 4 farklı sınıfta toplamda 32 saatlik Katılım Finans temel eğitimi verildi. Söz konusu eğitimin yanı sıra her hafta 2 sektör profesyoneli ile katılımcıların bir araya getirildiği 8 saatlik bir tecrübe paylaşımı programı gerçekleştirildi. Eğitimler sonrasında her hafta bir ara sınav ve bununla birlikte eğitim sonunda bir genel sınav yapıldı. 

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Katılım Genç Gelişim Programı”mızın ilk aşamasında yapılan sınav değerlendirmeleri sonucunda 462 katılımcı “Katılım Finans Temel Eğitim Başarı Sertifikası” almaya hak kazandı. Sertifika teslim töreninde programın birinci aşamasının kapanış konuşmalarını gerçekleştiren Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, programı başarıyla tamamlayan ilk 3 katılımcının sertifikalarının gönderimini gerçekleştirdi. Diğer 459 katılımcının sertifikaları da müteakiben gönderildi.

"Katılım Genç Gelişim Programı"nın ikinci aşaması, birinci aşamayı başarıyla geçen ve İngilizce sınavında başarılı olan 100 katılımcı ile 11 Haziran – 3 Temmuz 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek. 

Ayrıca, programa kabul edilen 1.000 katılımcı arasından yeni fikirleri olanlara yönelik proje yarışması da programda yer alıyor. Bu kapsamda, proje yarışmasında yer almak isteyen katılımcılara birinci aşamada proje hazırlama eğitimi verildi. Yarışmaya katılmak üzere projelerini hazırlayan katılımcılar, uzmanlardan oluşan kurula projelerini sunacak. Kurulun değerlendirmeleri sonucunda ilk 3’e girmeye hak kazanan projelere ödülleri takdim edilecek.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi olarak, önümüzdeki dönemde yapmayı planladığımız yeni “Katılım Genç Gelişim Programı” ile 2025 yılı sonuna kadar toplamda 10 bin gence katılım finans eğitimleri vermeyi planlıyoruz.